26 Feb
26Feb


 Fujinon 18mm f/2 R

איך נשמע לכם עדשה רחבת זוית עם צמצם פתוח יותר מצמצם 2.8, במחיר שפוי, במשקל מזערי ועם קוטר פילטר קטן. נכון חלום? אז מסתבר שחלומות אחת לכמה זמן מתגשמים מפני שהעדשה הזאת היא בדיוק כזאת. אבל הכי חשוב זה שהיא מוציאה תמונות מדהימות ובנויה בצורה נפלאה!

העדשה בעלת קוטר פילטר של 52מ"מ שהיום כמעט ואין עדשות כאלה ובטח ברוחב זוית זו. אני רגיל שעדשות רחבות זוית (גם עם מדובר בעדשות פריים) עם צמצם כזה פתוח הן כבדות ויקרות ומשום מה פוג'י הצליחו לייצר את הבלתי אפשרי.

כשהחזקתי אותה בפעם הראשונה היא הייתה כל כך קטנה וקלת משקל (116 גרם) שהייתי סקפתי עד כמה היא תצליח להוציא תמונה ללא (Vignetting) ולא משנה באיזה צמצם ובטח ובטח בצמצם 2 ששם אני גם מצפה לחוסר חדות מחוץ למרכז. אבל הופתעתי בענק ולטובה

התמודדות עם אור

למחרת  היום שקיבלתי את העדשה יצאתי איתה לשטח. הגעתי בצהרי היום, בקיץ. לאנדרטת השואה שליד כיסלון. לא היה ענן אחד בשמיים. בגלל שהאנדרטה בנויה בצורה כזאת שיש שם חללים מאוד כהים ביחס לשמים הבהירים החלטתי לאתגר אותה עם כניסת אור מהצד. צילמתי ללא מגן שמש (לא זכרתי לקחת אותו.) בעדשה כל כך רחבת זוית שאור השמש נכנס במלוא העוצמה בגלל שאין מגן שמש אנו צפויים לנזקים קשים בצילום. אבל לא. העדשה התמודדה עם כניסת השמש ויצרה אפקט נפלא שאפשר למצוא בעדשות קלסיות. בנוסף לזה היא העבירה קונטרסט גבוה מה ששמר על טווח דינמי ענק. כמובן לגוף יש חלק בזה. אבל עם יושבת על הגוף עדשה ללא קונטרסט גבוה זה לא יעזור הרבה.

Fujifilm X-T2 with Fujinon 18mm f/2 R


חדות

את שארית היום העברתי בטיול שטח באזור ובסוף היום הקמתי אוהל בנקודת נוף על אחד ההרים באזור מעל בית שמש. עדשה טובה היא לא רק בעלת קונטרסט גבוה אלא גם בעלת רזוללוציה גבוהה ואני מאוד אוהב לבדוק חדות בעזרת צילום כוכבים, כי כוכב הוא לא יותר מנקודה עגולה ולבנה על רקע שחור. מה שהופך את תהליך זיהוי הפגמים לקל ופשוט. ישבתי במשך של כחצי שעה בחוץ עד שעייפות כבדה נפלה עלי והחלטתי שלהיכנס לשק השינה יהיה הדבר הכי נכון. ידעתי שאני גם ככה אקום במהלך הלילה ואז אני אוכל להכניס את המצלמה פנימה. בנוסף לזה היטושים מנחל שורק התחילו ממש להציק לי ורציתי להפתר מהם ואין דרך טובה יותר מלהכנס לאוהל. אחרי שקמתי באמצע הלילה הכנסתי את המצלמה פנימה וההסתכלתי בתמונות האחרונות לראות איך הנקודות נראות והופתעתי לגלות שהכוכבים יצאו מושלמים גם בקצוות החיצוניים ביותר של התמונה.

Fujifilm X-T2 with Fujinon 18mm f/2 R


Fujifilm X-T2 with Fujinon 18mm f/2 R


בצפון על הגב

קיץ. רמת הגולן וכמעט ואין מים בשום מקום. על הגב יש לי ציוד שינה ואוכל וכמובן הרבה מים. התרמיל הכבד וחום השמש לא עושים לי חיים קלים. מה שכן עוזר לי שיצאתי עם עדשה אחת עלי וזאת העדשה הזאת. והינה לכם יתרון ענק בעדשה קלה וטובה. אחרי שנים שהתהלכתי עם ציוד צילום של ניקון מצאתי את עצמי מטייל עם תיק ממש קטן ובלתי מורגש. גם הפילטרים קטנים וקלים. יכולתי ללכת קילומטרים ללא קושי. בגלל שהיא מתמודדת עם כניסת אור בכזאת קלות הרשתי לעצמי לצאת לשטח ללא מגן השמש וללא חשש ואני חושב שזה אפילו שיפר חלק מהתמונות לפחות את אלה שצילמתי ישירות לתוך השמש

Fujifilm X-T2 with Fujinon 18mm f/2 R


Fujifilm X-T2 with Fujinon 18mm f/2 R


כמה מילים אחרונות לסיכום

קטנה מאוד, קלת משקל ולכן לא מורגשת בתיק. למעשה לא משנה איזה עדשה אתם לוקחים אין סיבה שהיא לא תיהיה אתכם. אני חושב שהיא יכולה להיות מעולה לכל מי שיוצא לטייל בחו"ל. לקחת עדשה אחת כמו ה 56/1.2 ואותה לשים אפילו בכיס של המעיל. היא גם ככה לא מורגשת. זה שאפשר לעבוד איתה בלי מגן השמש רק מוסיף ליתרון הגדול שלה (פילטר מגן עדיין הייתי שם אליה). בגלל רוחב הזוית שלה היא מתאימה גם לנוף וגם לצילום אורבני וכל זה ללא בעיות אופטיות בכל הצמצמים ובצמצם מאוד פתוח לצילום אורבני גם כשאין הרבה אור. לפי דעתי זאת אחת העדשות שחייבות להיות בכל תיק.

Fujifilm X-T2 with Fujinon 18mm f/2 R


Fujifilm X-T2 with Fujinon 18mm f/2 R


הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.