29 Jan
29Jan

 

Ferrino Manaslu 2P

כמו כל צלם טבע גם אני צריך לישון בשטח מידי פעם. אם זה על מנת להגיע למקום שהוא רחוק מהכביש ואם זה בגלל שאני מעביר יום צילום שמתחיל אחר הצהריים ומסתיים ביום המחרת. מטבע הדברים נשאלת השאלה איזה אוהל צריך למטרה זו? האם מספיק אוהל קמפינג פשוט מתחנת דלק או אוהל עמיד יותר? ולמה בכלל צריך אוהל, מה הבעיה בלפרוש שק שינה על מזרון ולא יותר מזה? ובכן בכתבה הזאת אתן את כל התשובות הדרושות.

שק שינה ולא יותר

בתחילת הדרך עוד לפני שעסקתי בצילום בצורה מקצועית הייתי מטייל הרבה בשטח. למעשה כבר בגיל 6 יצאתי לטייולים של שעות ובגיל 13 בערך התחלתי לצאת לטיולי שטח של כמה ימים. בהתחלה לקחתי איתי רק שק שינה ולא מצאתי לנכון לקחת אוהל שרק מוסיף משקל ודורש תרמיל גדול יותר. אבל אחרי כמה שנים הבנתי ששק שינה לא יכול להספיק. אחרי יותר מפעם אחת שקמתי עם חרקים על הפרצוף ועקיצות יתושים. תנים שבאו לרחרח אותי (די מבהיל לפקוח את העיניים ולגלות פרצוף של תן דבוק לך למצח) ואפילו בוקר אחד התעוררתי עם נחש צפע בין הרגליים שכנראה מצא לנכון להתחמם בלילה קריר!. בנוסף לזה נמאס לי לקום כולי ספוג מים בלילות של טל רב והלכתי וקניתי אוהל פשוט.

Fujifilm X-T2 with Fujinon 16mm f/1.4


אוהל פשוט לקיץ

בהתחלה קניתי אוהל פשוט בחנות מטיילים (בזמנו לא ניתן היה לקנות אוהלים בתחנות דלק) והוא שימש אותי לתקופה של שנה בערך לימי הקיץ. זאת היית הקלה גדולה לישון בשטח מבלי שיטושים, תנים ומה לא יציקו לי. מה עוד שהיו ימים של טל או חול שמתרומם באויר במדבר ואני סוף סוף ישנתי בנחת. אבל במהלך השנה הזאת שהרגשתי יותר ויותר בטוח התחלתי לטייל גם בימים של רוחות חזקות וגשם קל. למי ממכם שיוצא רק בתנאי מזג אויר חם וללא רוח אין ספק שאוהל בסיסי יכול להספיק. אבל כמו שאתם יודעים הצילומים היפים ביותר הם דוקא בימים של עננים בשמיים ואלה ימים קרים ורטובים לרוב בארץ ואוהל עמיד יותר הוא הכרחי.

אוהל ארבע עונות- Ferrino Manaslu 2P

בגלל שגם אני מחפש צילומים עם עננים וגם להגיע למקומות יחודיים לצילום ובגלל שזה דורש גם לצאת לשטח לא רק במזג אויר נח לקחתי לעצמי את האוהל הזה. אוהל ארבע עונות, הוא אוהל שמאפשר לי לצאת איתו לימי קיץ חמים ונעימים, לימים של סופות חול ורוחות חזקות, ימים של גשם ואפילו לסופות שלגים. למעשה האוהל הזה הוא כלי עבודה לכל דבר. והוא חלק מהציוד הנלווה לציוד הצילום שלי. בדיוק כמו שק שינה, תרמיל, מנשא מים, פנס ראש ועוד. והוא גם מאפשר לי להחזיק אוהל אחד במקום אוהל רק לגשם ואוהל נוסף רק לקיץ וכל זה במשקל סביר בהחלט. למעשה הוא אפילו קל משקל.

כמה נתונים טכניים:

מדובר על אוהל זוגי למי ממכם שלא יוצאים לבד לשטח (אני לרוב מעדיף לצאת לעבוד לבד). המשקל שלו כולל כיסוי לגשם  והמייטרים הוא רק 2.6 ק"ג ,שזה לא הרבה לאוהל שעמיד לרוחות של 80 קמ"ש ומתמודד עם משבי רוח של 100 קמ"ש! (כאשר מחברים את כל המייטרים של האוהל כמובן) הוא עמיד לגשם וברד לאורך לילה שלם (מניסיון אישי , ישנתי איתו על הר שחשוף לרוחות של 80 קמ"ש עם גשם חזק שירד ללא ההפסקה לכל אורך הלילה והבוקר, והאוהל נשאר יבש לחלוטין) הוא מיועד להתמודד עם שלג (משקל השלג לא מרסק אותו. יש אוהלים שלא מסוגלים להתמודד עם משקל השלג שיושב עלייהם והם קורסים מפני שמוטות האוהל נשברים). אפשר להקים אותו ללא כיסוי הגשם בתקופת הקיץ ולהוריד יותר מקילו ממשקלו!

קיץ

בזכות זה שהמוטות מתחברות ישירות לאוהל עצמו אפשר להקים אותו ללא כיסוי הגשם וכך הוא לא חם מידי לשימוש במהלך הקיץ. קירות האוהל עשויים מבד שלא מאפשר לאבק וחול לעבור דרכו וזה חשוב מאוד מפני שזה מאפשר להקים אותו בזמן של סופות חול ליד נקודת הצילום על מנת שיהיה מקום נקי מחול ואבק להחליף את העדשות מבלי להכניס חלקיקי אבק לתוך החיישן. יש ימים שאני מקים אותו ליד עמדת הצילום רק למטרה הזאת. שיהיה לי מקום "סטרלי" לציוד הצילום. יותר מפעם אחת אני רואה אנשים שמחליפים עדשות בתנאי רוח במדבר או בחוף הים וזה ממלא את הציוד צילום בחול, בנוסף לזה כבר נתקלתי בתיקי צילום שמלאים בתוכם באבק רב שבסופו של דבר נכנס לתוך העדשות והפילטרים וגם לגופים. חשוב לזכור שגופי צילום שעמידים בפני אבק הם רק עמידים חלקית ולא במאה אחוז. אוהל שמשמש כמקום נקי לציוד הצילום הוא חשוב לכל צלם טבע. לוקח בדיוק שלוש דקות להקים ולפרק אותו כך שאני לא רואה את זה כמשהו שמסבך את העבודה בשטח. בלילות חמים אפשר לפתוח את פתח האיורור בחלק האחורי של האוהל ואת הדלת הפנימית (הדלת מורכבת משני שכבות שיכבה ראשונה רשת מאווררת לימים חמים ושכבה שניה אטומה יותר לימים קרים ואפשר לסגור רק את אחד מהם או שנייהם גם יחד). מבנה המוטות של האוהל מאפשר לו לעמוד ברוחות מדבר גם ללא כיסוי הגשם. כמובן שבחורף שיש סופות חול של 50 קמ"ש ויותר לוקחים את כיסוי הגשם.


Fujifilm X-T2 with Fujinon 16mm f/1.4


Fujifilm X-T2 with Fujinon 16mm f/1.4


בחורף

על מנת שיהיה אפשר לצלם גם במהלך החורף לא מספיק שרק יהיה כיסוי גשם עמיד מה שללא ספק יש לאוהל הזה. אלא גם שתהיה מרפסת מספיק גדולה שתאפשר לעבוד תחת הגשם. לרוב אוהלי החורף יש מרפסת קטנה שמיועדת רק לשים את התרמיל בתוכה אבל אין מספיק מקום להעמיד חצובה או שהפתח של המרפסת לא מאפשר צילום מבלי להרטיב את המצלמה. המרפסת של האוהל הזה מאפשרת לי להעמיד חצובה עם גוף עליה ולצלם מתוך האוהל גם תחת גשם או שלג מבלי לקחת את הסיכון ולהרטיב את הציוד וגם אותי (לא כיף להכנס בחורף רטוב לתוך שק השינה) כמובן שהמרפסת גם מאפשרת לבשל ולאכול בתוכה מבלי להרטב תוך כדי. בכיסוי הגשם ישנם שני פתחי איוורור עם רשת נגד חרקים. זה מאפשר זרימה של אויר בתוך האוהל ומונע הצטברות גדולה מידי של לחות וכך האוהל נשאר יבש גם אם מבשלים במרפסת. למי ממכם שיצא לו לבשל בתוך מרפסת של אוהל אז הוא יודע שאוהל שלא מאוורר כמו שצריך יהיה רטוב בגלל שאידי המים מהבישול לא יכולים לצאת. דבר דומה לזה קורה שמצלמים מתוך האוהל ואז לחות יכולה לטפטף על הציוד צילום. זה חשוב גם כי זה מאוד לא בריא להשאיר ציוד צילום בחלל עם לחוט. כמובן שאפשר לסגור את פתחי האיורור בסופות קשות מאוד.

לכיסוי הגשם יש בחלק הפנימי ציפוי אלומניום (אלומיניזציה) ששומר על החום ומייצר אוהל שחם יותר להיות בו בימים שלג קרים מאוד. זה גם טוב מפני שהקור מרוקן את הסוללות של המצלמה והפלשים.

Fujifilm X-T2 with Fujinon 16mm f/1.4


Fujifilm X-T2 with Fujinon 16mm f/1.4


Fujifilm X-T2 with Fujinon 16mm f/1.4


בשלג

רוב האנשים שיוצאים לצלם בשלג לא נשארים במהלך הלילה בשטח. אני חושב שחבל שכך ,מפני שזה מאפשר להגיע לנקודות מספיק רחוקות מישוב ומעניינים שיחודיים לצילום וגם מאפשר לצלם בזמנים של שקיעה מאוחרת או זריחה מוקדמת. כמובן שזה דורש להצטייד בביגוד וציוד נוסף כגון שק שינה שמתאים לטמפרטורות כאלה. סנדלי שלג, גייטרז וביגוד יעודי. אבל זה שווה את המאמץ הרב.

ובגלל שהאוהל מיועד לארבע עונות הוא כמובן בנוי במיוחד להתמודד עם טיפוס הרים. קודם כל יש לו כמו שהזכרתי מיקודם ציפוי אלומניום לשמירה על חום פנימי יחסית גבוה. יש לו מפרסת גדולה לבישול וצילום ואחד הדברים החשובים זה שיש לו "פלאפס" שזה אומר שכיסוי הגשם ממשיך עד שהוא מגיע לריצפה וכך מונע משלג להכנס מתחת לכיסוי הגשם ומגדיל את היכולת של האוהל לשמור על חום. זה אומר שציוד הצילום מוגן יותר ופחות קר ויש כמו שהזכרתי מיקודם מספיק מקום לצלם מתוך המרפסת.

Nikon D610 with Nikkor 14-24mm f/2.8


כמה מילים לסיכום

לאורך השנים היו לי כמה וכמה אוהלים לצילום. זה ללא ספק האוהל הכי טוב שהיה לי עד היום לצילום. הוא מאפשר לי לצאת לשטח בכל תנאי מזג האויר ובכל עונות השנה. הוא משמש לי גם לצילום תחת גשם וגם לשמירה על הציוד וכמובן גם כבית מחוץ לבית. דבר נוסף שאני אוהב בו זה המשקל הנמוך שלו. היו לי בעבר כמה אוהלים שגם היו טובים לצילום אבל במשקל של שלושה וחצי קילו ויותר. יש לי מספיק ציוד צילום לסחוב איתי כך שלהוריד משקל מהגב זה חשוב. אני יודע שרוב האנשים לא מצויידים לשינה וטיול בשלג. אבל אני מאוד ממליץ להתחיל לשקול את זה ברצינות.

למי ממכם שיש שאלות בנוגע לאיך ומה צריך לצילום של כמה ימים בשלג מוזמן להשאיר שאלות בתחתית הכתבה. וטיפ קטן לסיום. כשאתם מניחים את ציוד הצילום על הריצפה בחורף תדאגו לשים אותו על תיק או בגד שהוא לא יהיה קר והסוללות יגמרו מהקור.

Fujifilm X-T2 with Fujinon 16mm f/1.4


Fujifilm X-T2 with Fujinon 16mm f/1.4


Fujifilm X-T2 with Fujinon 16mm f/1.4

למידע נוסף על האוהל בקישור הזה


הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.